Kablosuz Veri İletişim ve Haberleşme Sistemleri

Digirooms Mühendislik Kablosuz veri data iletim transfer heberleşme sistemleri kurulum hizmetleri

Kablo kullanımı yapılamayan durumlarda kullanılır. Kablosuz sistem çok karmaşık bir yapıya sahiptir ve birçok mühendislik hesaplamaları yapılarak tasarlanması gerekmektedir. Kullanılacak olan frekans aralığına göre mesafe engellerin aşılması gibi birçok faktör göz önünde bulundurulup, buna göre tasarımlar yapılmalıdır. Örneğin 800Mhz uzun mesafelere veri aktarımı sağlayabilir. kalın duvarlardan da geçebilir ama HD görüntü üzerine bindirilip, gönderilemez. 5Ghz frekansına çok fazla veri bindirilebilir. Lakin bu frekans ile de hem engeller aşılamaz yansıma yapar hem de iletim mesafesi kısalır. İhtiyaca ve uygulama yapılacak yere göre özel hesaplamalar yaparak bir sistem kurulmalıdır.

En çok kullanılan kablosuz frekansı 2.4Ghz’tir. Bu frekans ile ince engellerden kayıplar olmakla birlikte veri transferi yapılabilmektedir. Fakat bu frekans çok fazla kullanıldığı için veri kirliliği çok fazla olmakta ve veri transfer hızları saniyede 1Mbit’a kadar düşmektedir. Bu da IP kamera sistemleri, ses iletim sistemleri gibi multimedya uygulamalarında kullanılamamaktadır. Bu tarz uygulamalar için daha az kullanılan yüksek frekanslar tercih edilmeli 5Ghz ve üzeri gibi böylece gürültü ile karşılaşma olasılığı azaldığı için 10Mbit ile 100Mbit arası kablosuz veri transferleri sağlanabilmektedir. Fakat bu seferde iletim mesafesi kısalmakta ve ince engellerden dahi veri geçememekte yansıma yapmaktadır. Çünkü frekans arttıkça dalga boyu kısalmaktadır. Büyük frekanslarda genlikte arttırılmalıdır. Multimedya iletimi uygulamalarında düşük frekanslarla da çalışılamaz çünkü frekansa bindirilecek olan bit sayısı az olacağı için özellikle IP kamera uygulamalarında HD görüntü aktarılamaz. Multimedya uygulamalarında aktarılan paketlerin boyutları da yazı veya resim verisi paketlerinden çok daha büyük olmaktadır. Bu nedenle düşük işlemcili bir kablosuz aktarıcı access point video ve ses iletimi uygulamalarında kullanılamaz.

Yukarıdaki açıklamalara göre görüyoruz ki kablosuz veri iletimi ciddi bir mühendislik hesaplamaları gerektiren bir iştir. Bu nedenle kablosuz veri transferi işinde uzman bir ekip ile çalışmak büyük önem arz eder.