Kablolu Veri İletişim ve Haberleşme Sistemleri

Digirooms Mühendislik kablolu veri data iletim transfer heberleşme sistemleri kurulum hizmetleri

Günümüz dünyasında internet elektrik gibi vazgeçilemez bir hal aldı. Neredeyse bütün ticaret internet ortamına doğru kaymaya başlıyor. Bu noktada sağlam ve yenilenen teknolojiye ayak uydurabilecek sistemlerin oluşturulması gereklidir. Aynı zamanda güvenlik çok önemlidir.. Bu da işinde uzman ve gelişime açık mühendislerinin kontrolünde gerçekleşebilir.

Kablolu iletişim sistemleri data, görüntü ve ses bilgilerin bir yerden başka bir yere aktarılması için kullanılmaktadır. En basit hali ile cat5 kablo ile TCP, UDP, ICMP gibi birçok protokol kullanılarak veri transferi sağlanır. Burada stabil ve sorunsuz iletim önem kazanır. Kablolu sistemlerde cat7 kablo ile 300 metreye kadar veri haberleşmesi sağlanabilmektedir. Bundan daha uzun mesafeler için fiber optik kablo sistemlerine geçmek gerekmektedir. Fiber optik çeviriciler ile hem analog sinyallerin hem de dijital sinyallerin iletimi sağlanabilmekte ve kilometrelerce öteye veri transferi yapılabilmektedir.

Şu an kullanılan veri transfer hızı 10/100/1000 Mbit’tir. 10 GBit veri hızları için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Yazı ve resim iletimi yapıldığı durumlarda çok az band genişliğine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle piyasadaki herhangi network cihazları rahatlıkla kullanılabilir. Fakat video ve ses aktarımı durumunda yüksek band genişliğine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle stabil bir sistem için uygun modem, router, access point kombinasyonları gereklidir ve bu kombinasyonlar tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Omurga kabinet ve diger kabinetler arasındaki iletişim ince bir ayarla hesaplanmalı ve bu hesaba göre montaj yapılmalıdır. Digirooms Mühendislik olarak CCTV güvenlik kamera sistemlerinde müşterilerimize IP kamera sistemlerini öneririz. Çünkü diğer kamera sistemlerine göre çok daha avantajlıdır. dezavantajı ise network haberleşme sistemini kullanmasından dolayı tecrübeli kişiler tarafından tasarlanıp, kurulması gerekliliğidir. Aksi taktirde sistemin toplamında stabilize problemleri meydana gelir.