Hırsız Alarm İhbar Sistemleri

Digirooms Mühendislik hırsız algılama alarm ve ihbar sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri hareket PIR, manyetik, darbe ve Beam detektörlerinden istenilenler kullanılabilir. Bu detektörlerin verdiği bilgilere göre hırsızlık girişimi olup olmadığını ihbar eden sistemlerdir. Bu sistem de yangın algılama sistemi gibi bir adet merkez panel, tuş takımı, sirenler ve detektörlerden oluşur.

PIR detektörü hareket algılaması olduğu anda sinyal üretir. Kızılötesi ışık yayan nesneler yani ısı yayan nesneler, çoğunlukla canlılar, PIR detektörü içindeki sensörün içine girer ve voltaj değişimleri oluşturur. Bu değişimlere göre sinyal üretilir.

Manyetik kapı kontağı cam röle mantığında çalışır. Kapının açılan ve sabit duran yerlerine 2 parçadan oluşan detektör takılır. Sinyalin gönderildiği kablolu olan Kapının sabit kısmına diğeri ise hareketli kısmına monte edilir. hareketli kısma konulan aslında sadece bir mıknatıstır. Sabit bölmeye konulan ise cam röledir. Mıknatıs, cam röle içindeki iletimi sağlayan ince teli çekerek iletim sağlanmış yani kısa devre oluşturulmuş olur. Bu kapının kapalı olduğu yani sıkıntı olmadığı durumdur. Mıknatıs uzaklaştırıldığında röle açık konuma geçer ve sinyal verilmiş olur.

Beam detektörler 2 parçadan oluşur. Bir parçası kızılötesi ışık gönderir. diğeri bu ışığı alır. Işığın iletimi olduğu sürece sıkıntı yoktur. Fakat bir şekilde ışık iletimi kesilirse yanı beam detektörler arasına bir şey girip ışık iletimine engel olursa  sinyal üretilmiş olur.

Detektörlerden alınan bu sinyaller ana panele iletilir. Ana panel de özelliğine göre siren çaldırır, alarm takip merkezlerine bağlantı kuruldu ise bilgi gönderir veya kendi içinde arama modülü varsa belirtilen numaraları arar.

digirooms mühendislik hırsız alarm paneli