Fiber Optik Veri İletişim ve Haberleşme Sistemleri

Digirooms Mühendislik fiber optik veri data iletim transfer heberleşme sistemleri kurulum hizmetleri

Klasik metal kablolar belli bir metraja kadar veri veya elektrik iletimi yapabilirler. Bunun nedeni bakır kablo veya başka bir metalden yapılan kabloların iletim sırasında gerilim düşümüne neden olmalarıdır. Farklı metallerin farklı gerilim düşümü değerleri vardır. Altın, gümüş çok iyi bir iletkendir, fakat pahalıdır, bu nedenle piyasadaki en iyi iletken olan bakır kablolar kablo kesiti, cinsi, kullanılan veri ve gerilim değerlerine göre en fazla 500 metreye kadar veri iletilebilir. sonrasında veri iletilemez, hatta 500 metreye veri aktarmak bile stabil ve sağlıklı olamayacaktır. Bu durumlarda veri iletimi için fiber optik sistemi ve fiber kablolar kullanılır.

Fiber optik kablolar çok çeşitlidir. Kullanım amaçlarına göre single mode fiber optik kablo ve multimode fiber kablo çeşitleri geliştirilmiştir. Multi mode kablolar iletim mesafesi olarak single mode kablolara göre düşüktürler fakat kullanımı, fiyatı ve çoklu veri iletimi özellikleri nedeniyle çoğunlukla tercih edilen kablolardır. Single mode kablolar çok incedir ve çok uzun mesafelere veri iletimi yapabilmektedirler. Fiber optik kablo üzerinden aktarılan veriler çok çeşitli çeviriciler ile istenirse analog, istenirse dijital olarak decode edilebilirler.

Fiber optik kablolar ile kilometrelerce uzaklığa veri iletimi yapılabilir. Bu nedenle çok hassastırlar ve ufak püf noktalar uygulanmazsa sürekli sorunlar yaşanabilir. Fiber optik fiyatları ucuz diye her fiber optik firması ile çalışmak uygun olmayacaktır. Fiber optik haberleşme sistemleri tecrübe gerektiren bir iştir. Uygun fiber pacth cord, pig tail, fiber optik sonlandırma ve fiber optik çevirici kullanılmazsa stabil bir sistem elde edilemez. Fiber optik iletişim sistemleri için digirooms mühendislik ile iletişime geçiniz.