Ip Kamera Sistemi Nelerden Oluşur

digirooms mühendislik ip kamera bileşenleri nelerdir

Ip Kamera Sistemi, klasik analog kameralara göre çok daha kaliteli bir görüntü sunan teknoloji, bu kısımlara çok girmeyeceğim. İsterseniz ip kameralar hakkında ayrıntılı bilgiyi “IP Kamera Sistemleri Püf Noktaları” ve “IP Kamera mı Yoksa AHD Kamera mı?” yazılarımdan okuyabilirsiniz.

Burada ben direk IP kamera sistemi nasıl oluşturulur. Neler birleşerek IP kamera sistemi olur. Sırasıyla sayayım sonrasında  ayrıntılı olarak bahsedeyim.

IP kamera sisteminde;

IP Kameralar, NVR kayıt cihazı, HDD (harddiskin kısaltılmışıdır) veya Türkçe adıyla sabit disk, adaptör, switch, cat6 ve elektrik kablosu, rj45, power jack, kamera içinde yoksa kamera ayağı gereklidir. Bazen Kamera Muhafazası gibi kamera aksesuarları da kullanılmakta, IP kamerada analog kameralarda kullanılan BNC konnektörün aksine çok daha ufak rj45 konnektör kullanılmakta bu da kamera kurulumunu çok kolaylaştırmakta.

Şimdi, IP kamera sistemi için öncelikle ip kameralara ihtiyaç var. Analog kamera sistemlerinin aksine NVR yani network video recorder kayıt cihazı ip kamera sisteminde kullanılsa da olur, kullanılmasa da çünkü Ip Kamera adı üstünde network altyapısını kullandığı için görüntüyü ağ üzerinden aktarır. Aynı modem veya switche bağlı bir bilgisayar üzerinden bu görüntü alınabilir, kaydedilebilir ve geçmiş izlenebilir. Yani kayıt cihazının yaptığı işi bir bilgisayar yapabilir. Tabi bu durum bilgisayarın 7/24 açık olması, bilgisayarı ciddi olarak yavaşlatması, Bilgisayar harddiskinin çabucak dolmasına neden olması gibi birçok sıkıntıyı yanında getirir. Yeni nesil DVR ve NVR kayıt cihazlarının her ikisinde de uzaktan izleme özelliği vardır. Xmeye, TopsView, Nvsip gibi CMS Yazılımları ile internet üzerinden cepten izleme, PC’den izleme, bilgisayardan izleme hatta mac’den izleme dahi yapılabilmektedir.

NVR gerekli olmasa da kullanılması çok faydalıdır. NV

digirooms mühendislik ip kamera bileşenleri nelerdir
digirooms mühendislik ip kamera bileşenleri nelerdir

R 7/24 çalışır sadece kayıt ve geçmişi izleme işleri yapar. Bu nedenle kolay kolay bozulmaz ve sürekli müdahale etmenize gerek kalmaz. NVR kullanıldığını varsayıyor ve devam ediyorum. Bu NVR içine görüntü kayıtlarının saklanabilmesi için bir HDD gerekli. Burada ip kameraların bir dezavantajı ortaya çıkıyor o da görüntü kalitesi çok yüksek olmasından dolayı harddiskte kapladığı alanın da büyük olması. Görüntünün sabit diskte kapladığı alan, sıkıştırma teknolojisine göre, gece veya gündüz çekilmesine göre, hatta güneşli veya kapalı havada çekilmesine göre bile çok değişkenlik gösterecektir, Fakat kaba taslat 2MP fullHD 1080P ip kamera h.264 sıkıştırma formatında yaklaşık 20GB günde yer kaplar. Buna göre kamera sisteminin kaç gün kayıt yapacağı kaba taslak çıkarılabilir. h264 yanında mpeg ve h265 formatları da mevcut, bu sıkıştırma formatlarından kısaca bahsedeceğim. Harddisk alırken dikkat edilmesi gereken nokta 7/24 çalışan kamera sistemleri için tasarlanmış olanlarından seçmek aksi taktirde, 1 veya 2 sene sonra büyük olasılıkla harddiskinizi yenilemeniz gerekecektir.

Kameraları ve NVR kayıt cihazını besleyecek bir adaptör gerekli, IP Kameralarda analog kameraların aksine daha çok enerji sarfiyatı olur. Bu nedenle seçeceğimiz adaptör, kamera sayısının en az 2 katı akım sağlayabilmelidir. yani 16 kameraları bir kamera sistemi için en az 12V 32A’lik bir adaptör kullanılmalı, 40A’lik kullanılırsa hiçbir sıkıntı olmadan rahatlıkla çalışır sınırda veya 30A’lik kullanılırsa, yaz mevsiminde, kameranın gece görüş özelliği çalıştığında enerji sıkıntıları olabilir.

switch kısmına gelince bu kısım en önemli kısımlardan biri, tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki, her ip kamera her switchte randımanlı çalışmıyor. Örneğin firmamızın kullandığı ip kameralar en iyi edimax ile çalışıyor. Başka firmanın ip kamerasını test ettim. edimax ile 10 cm uzunluğundaki kabloda bile kesintiler oldu. Kamera ve switch arasındaki uyum ne yazık ki sadece test ile tam olarak ölçülebiliyor.

Kablo olarak kesinlikle cat6 kablo kullanılmalı, cat5 veya cat5e kablolar pek işe yaramıyor. Özellikle uzun mesafelere görüntü taşınacaksa kesinlikle cat6 kablo gerekli, kamera enerjisi için elektrik kablosu kullanılmalı, çoğu zaman mesafe çok uzun olmadığı durumlarda, kordon kablo yani 0,75’lik kablo iş görüyor. mesafe uzun olacaksa kesiti arttırmakta ve bakır kablo kullanmakta fayda var. CCA kablolar yani alüminyum kablolar ucuz ama uzun mesafede özellikle gece görüşe geçince sıkıntı olur.

rj45, kamera ve switch arasındaki kablo uçlarına, power jack ta kameranın enerjisi için kamera kısmına takılmalı, cat6 kablo için cat6 rj45 jack kullanılmalı yoksa kablo damarları rj45 jacka tam girmiyor. Böyle bir durumda kamerayı sök, tekrar rj45 çak, sonra tekrar kamera montajı yap, çok daha fazla zaman harcatıyor.

Sıkıştırma formatları ile alakalı da biraz bahsedelim. Teknoloji sürekli gelişiyor. Söz konusu dijital olduğunda bu süreklilik çok daha hızlı oluyor. Öncelikle sıkıştırma formatı nedir kabaca ondan bahsedeyim. IP kamera görüntüyü CMOS sensörü ile alır. Bu görüntü ham haldedir. raw data diye adlandırılır ve çok fazla bilgi içerir, dolayısıyla depolamak imkansız gibidir. hem depolamanın zamanında yapılabilmesi için çok güçlü işlemcilere hem de çok çok daha büyük depolama alanlarına ihtiyaç duyulur. Bu sıkıntının aşılması için bu raw datanın sıkıştırılarak, yani görüntüyü çok etkilemeyecek bilgilerinin silinerek kullanılması düşünülmüş ve sıkıştırma formatları ortaya çıkmıştır. En eski olanı MPEG sıkıştırma formatıdır ve en verimsizidir. Sonrasında h264 sıkıştırma formatı üretildi, bu şu an piyasada kullanılan sıkıştırma formatı ve MPEG’e göre çok daha verimli. Son zamanlarda h265 sıkıştırma formatını kullanan kamera ve kayıt cihazlarını piyasada görmeye başladık. Benim bu formatı deneme imkanım olmadı ama çok çok daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bu üç sıkıştırma formatı haricinde daha farklı bir çok sıkıştırma formatları var tabi ki ama kamera sistemlerinde bunlar kullanılıyor.

Kameralar kullanım yerlerine göre farklı şekil ve özelliklerde tasarlanmıştır. Kamera Tipleri Şunlardır;

Bullet kamera, IRLed Kamera, PowerLed Kamera, Dome kamera, speed dome kamera, Box kamera, küp kamera, PTZ Kamera yani pan tilt zoom kamera, day / night kamera, color kamera, gece görüş kamerası, Array Led Kamera, kablosuz kamera, wifi kamera ve wireless kamera diye de adlandırılıyor, spy kamera yani gizli kamera şeklindedir. Bu kamera tiplerinin analog, ip, SDI, CVI, TVI her teknolojide üretilenleri vardır. Hatta araç kamerası ve bebek kamerası dahi tasarlanmıştır. Piyasada çalışan kamera görünümünde sahte kameralar da mevcut caydırıcı kameralar veya dummy kamera diye de adlandırılıyorlar. Bunları kamera sisteminden anlayanlar rahatlıkla fark ediliyor, fakat kamera sistemlerinden tam olarak anlamayanlar için adı gibi caydırıcı olabilir.

Kullanıldıkları yerler nereler dersek, neredeyse her yer diyebilirim. Apartman kamera sistemleri, hastane kamera sistemleri, ev kamera sistemleri, ofis kamera sistemleri, askeri güvenlik kamera sistemleri başlıcalarıdır.

Piyasada birçok marka ve model ip kamera bulunmakta bunların bazıları proje bazlı, bazıları da son kullanıcıya hitap edebilecek ekonomik ürünlerdir.

Belli başlı kamera markaları ; neutron kamera, avenir kamera, cenova kamera, Haikon kamera, Dahua kamera, Sony Kamera, Bosch Kamera, samsung kamera, avigilon kamera, lg kamera, ipolis kamera, panasonic kamera, JMK kamera, Balitech kamera, Axis Kamera, lilin kamera, han kamera, avtech kamera, pelco Kamera, dess kamera

Ayrıntıları ile ip kamera sistemi bileşenleri ve bileşenlerin özellikleri bunlar

2 Comments

 1. Behiç

  Ali bey merhaba

  Ben ip wireless full HD 1080 – 1 MP ccd sensörlü – 32 GB Micro SD kart destekli. -. h264 sıkıştırma formatlı bir bebek izleme kamerası aldım kamerayı güvenlik amaçlı takacağım şunu öğrenmek istiyorum bu kablosuz kamerayı yine kablosuz olarak modemin yanına bir HDD (nvr cihazı olmadan sadece hdd’ye) bağlayıp kayıt yapabilirmiyim . malum herhalde üzerinde ki 32 GB SD kart ile 2 veya 3 gün kayıt yapılır. Fakat harddisklerde çoklu data kablo girişi ve Power girişi var
  Modemden ise sadece rj45 soketleri var , bu durumda herhalde kablosuz nvr cihazı olmadan direk harddiske bağlantı modem vasıtasıyla kablosuz olarak yapılmıyor.

  Yukarida bahsetmiş olduğum konu olmaz ise Bu kamerayı bilgisayarıma 7/24 kayıt edeceğim bir program adı önerebilir misiniz
  tabii bu sefer bilgisayarın da 7/24 açık olması gerekecek 😊

  Sağlıcakla kalın…

  1. Merhaba

   Öncelikle 1MP CCD sensörlü 2MP görüntü alınamaz. Ben CCD sensörlü IP kamera görmedim, Eğer gerçekten Full HD görüntü verebiliyorsa muhtemelen 2 veya 3MP CMOS sensör vardır veya 1MP CMOS sensördür, bu durumda da 720P görüntü alınır.

   Soruya gelince IP Kamera sadece genellikle TCP üzerinden görüntü basar, görevi sadece budur. Görüntüyü alıp, işlemek için bir yazılım gereklidir. Bu yazılım modem ve/veya kablosuz harddisinizde olmadığından direk kayıt yapılamaz.

   2MP IP Kamera için günlük yaklaşık 20GB alan gereklidir. Kameranız 2MP ise 32GB Hafıza Kartına 1,5 gün kadar kayıt yapabilecektir.

   Bilgisayara kayıt işi dediğiniz gibi bilgisayarınızın sürekli açık olmasını gerektirir, aksi takdirde görüntü ve kayıt alamazsınız.

   Uygun program kısmı ise biraz karışıktır. Yukarıda belirttiğim gibi IP Kameranın görevi belirli bir formatta TCP üzerinden görüntü basmaktır. Bu formatın nasıl olacağına ise IOP Kamera üreticileri karar verir. Örneğin Piyasada Çokça kullanılan XMEYE yazılımı NVSIP yazılımında çalışmaz. NVSIP yazılımıa sahip bir IP Kamera da XMEYE yazılımlı bir cihaz veya PC programında çalışmaz. Bunu sadece almanca bilen bir almanın sadece ingilice bilen bir ingilize birşey sormasına benzetebilirsiniz, ingilizce konuşan cevap veremeyecektir. Bu sıkıntının aşılması için ise ONVIF denilen bir standart geliştirilmiş. Bu standarda sahip IP Kameralar kendi yazılımı olmasa bile haberleşme yapabilir. Bunu almanca ve ingilizce bilen bir almanın, almanca ve ingilizce bilen bir ingilize soru sorması gibi düşünebilirsiniz, Bu durumda ingiliz cevap verebilecektir.

   Yukarıda bahsettiğin örneğe göre Kablosuz IP Kameranızın ONVIF desteği varsa gene ONVIF kamera destekli bir PC yazılımı ile çalıştırabilirsiniz. Eğer Kameranız ONVIF destekli ise size CMS yazılımını öneririm. Güzel bir yazılımdır. https://www.dropbox.com/s/5aonusc30zn0ij0/xmeye.zip?dl=1 linkten indirebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir