IP Kamera Sistemleri Püf Noktaları

digirooms Mühendislik FullHD 2MP 1920x1080 1080P IP Kamera

Yıllardır güvenlik kamera sistemleri sektörü içinde olan bir firma çalışanı olarak gördüm ki, uzun yıllar kötü bir görüntü kalitesine sahip analog kamera sistemleri kurdurmak zorunda kalan insanlar, IP Kamera sistemleri makul fiyat seviyelerine düşünce akın ettiler. Neden böyle olmasın ki, IP Kamera sistemleri analog kamera sistemlerine göre çok çok daha güzel ve net bir görüntü kalitesine sahip ayrıca kendi içinde menüsü bulunduğu için birçok ayar yapılabiliyor. Dijital altyapıya sahip olduğu için kablolamadan tutun, görüntünün dış etmenlerden etkilenmemesine kadar birçok avantaja sahip, Yani IP Kamera sistemleri bangır bangır geliyor. Kısa bir zaman içinde de çok fazla yer IP Kameralara geçecek gibi görünüyor. Çünkü dijital altyapıya sahip yani çok kolay ve hızlı bir şekilde ARGE çalışmaları yapılabiliyor. Şu an piyasada 4K UltraHD çözünürlük ip kameralar kullanılmakta, 8K ve 7K çözünürlükle ilgili çalışmalar yapılıyor.

IP Kamera Çözünürlük Karşılaştırması
IP Kamera Çözünürlük Karşılaştırması

Çin AHD denilen bir teknoloji geliştirdi. Analog HD’nin kısaltılması. Bu teknoloji dediğimiz şey aslında analog kameraların HD (high defination) en azından HD’ye yakın görüntü verebileni. IP Kameraya kıyasla gerçek HD görüntü elde edilemiyor ama klasik analog kameralara göre görüntü kalitesi bariz daha güzel. AHD analog altyapıya sahip olduğu için kurulumu aynı klasik analog kameralar gibi, kullanılan kablo da öyle, AHD ve IP Kamera Sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi için IP Kamera Sistemi Mi Yoksa AHD Kamera Sistemi Mi makalemi okuyabilirsiniz

Teknik olarak bu işi yapanların IP Kamera sistemlerinin avantaj ve özelliklerini ayrıntılı olarak bilmesine karşın, hiç kamera sistemleri, ip kamera ve network sistemleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin görüntü kalitesini görünce IP kamera çok güzel demesi boşuna değil tabi ki.

Şimdi tek dezavantajından bahsedeceğim. Çok fazla teknik bilgi gerekli. Analog kamera sistemleri kendi içinde menü olmadığı olsa da çok basit bir yapıya sahip olduğu için tak çalıştır şeklinde çalışır. CCTV kamera kablosunun ucuna BNC tak aynı kablodan enerjiyi gönder, diğer ucu da DVR kayıt cihazına tak, kamera kısmı bu  kadar yani sadece donanımsal olarak yapılacaklar var. Kamera için yazılımsal olarak hiçbir şey yapılmıyor. Sonrasında kayıt cihazı ayarları yapılacak, burada biraz yazılım giriyor o da ip adresi gir. Harddisk formatla sonra kaydı başlat. Tabi bunlar buradan yazdığım kadar da kolay değil ama IP Kamera sistemleri kurulumuna ve ayarlanmasına göre çok çok daha kolay.

Ip Kamera sistemlerindeki ayar sıkıntılarını en aza indirmek için tak çalıştır IP kamera sistemleri paketleri piyasaya sürüldü. Fakat bunlar sadece kendi NVR kayıt cihazı ve kamerası ile çalışıyor. Yani kameralar ve NVR aynı yazılım ve ekstra IP Kamera eklenmek istenirse sadece aynı marka ip kamera kullanılabiliyor. tak çalıştır oldukları için de çok fazla kişisel ayar yapmanıza izin vermiyor. Bulut üzerinden görüntü aktarımı yaptığından pek de mahremiyet noktasında güvenli değil. Yani tak çalıştır kameralar ilk başta avantajlı gibi görülse de sonralarda baya sıkıntı yaşatabiliyor. Paket kamera şeklinde satılan kameralarda bu sıkıntılar ne yazık ki oluyor. Paket ip kamera şeklinde olmayanlarda bu tarz sıkıntılar olmamasının nedeni ise bu kameraların birçoğunun ONVIF Full Member üyesi Onvif network kameralar olmaları.

IP Kamera sistemleri donanımsal olarak da yazılımsal olarak da tecrübe gerektiren bir iştir. Bu makalemde sizlere IP Kamera Sistemleri kurulumu ile alakalı püf noktalardan bahsedeceğim.

İlk olarak kablolama kısmından başlayalım. IP Kameralarda power over ethernet yani POE şeklinde kısaltılmış bir teknoloji var. Bu teknoloji ethernet kablosu üzerinden enerji için ekstra bir kabloya gerek kalmadan kameraya enerji götürmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemde, POE Switch veya POE özellikli NVR kayıt cihazı cat6 veya cat5 kablonun 2 damarından çoğunlukla mavi-mavibeyaz damardan ip kameranın POE özellikli mi değil mi, POE özelliği varsa sınıfı ne ve kaç watt güç gerekli gibi bilgileri alır. Bu bilgilere göre otomatik ayarlamasını yapar ve maksimum 15.4W enerji cat6 kablo üzerinden POE özellikli kameraya gönderilir. Belirli aralıklarla POE Switch Kamerayı kontrol etmeye devam eder, bağlantı kesilirse güç de kesilir. POE ile 44V-48V DC gerilim gönderilir.

Peki POE özelliği olmayan kameralar için nasıl enerji götürülür? POE özelliği olmayan kameralar çoğunlukla 12V DC gerilim ile çalışır. Bu durumda ya cat6 data kablosu ile birlikte enerji için bir kablo daha çekilecek, ya da POE mantığında ama POE’deki gibi herhangi bir haberleşme olmadan direk kahverengi ve mavi damarlar üzerinden 12V DC enerji götüreceksiniz. Buna piyasada yalancı POE veya Pasif POE deniliyor.

Şimdi cat6 kablo üzerinden 12V DC gerilimin ve POE yani 48V DC gerilim götürmenin farklarını açıklayalım. Gerilimin yüksek olması ohm kanununa göre kablo üzerinden geçen akımın küçük olmasına böylece gerilim düşümünün küçük olmasına ve daha az kayıpla daha uzun mesafelere enerji taşınmasına olanak sağlar.

Bunun daha iyi anlaşılabilmesi için örneklendirelim. Bir kameramız var ve 12 Watt enerji harcıyor diyelim. Güç hesabı P = V x I eşitliğine göre. 12V DC ile çalıştırılırsa 12W = 12V x I eşitliğine göre kablo üzerinden 1 Amper akım geçer. 48V DC POE ile çalıştırılırsa 12W = 48V x I eşitliğine göre 250mA akım geçer. Yani aynı cins kablo için yüksek gerilim ile daha uzun mesafelere enerji taşınabilir.

Piyasada CCA (Alüminyum) kablolar çoğunlukla kullanılmakta bu kabloların gerilim düşümleri bakır kablolara göre daha fazla, akım taşıma kapasiteleri ise daha azdır. Fakat fiyatları bakır kablolara göre oldukça makuldür. Bu kablolar kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta uzun mesafelerde yüksek akım taşıyamamaktır. IP Kameralar çok çeşitlidir, içinde kullanılan işlemci ve companentlere göre IP Kameranın enerji ihtiyacı çok değişir. Benim tecrübelerime göre orta derece yaklaşık 15W’lık enerji ihtiyacı olan bir kamera 12V gerilim ve 24 AWG cat6 CCA kablo ile 20-30 metreye kadar çalışabiliyor. 24 AWG cat6 bakır kablo olunca 70 metreye kadar çıkıyor. POE olunca bu değerler 150 metrelere kadar çıkabiliyor.

Switch bir başka önemli nokta, burada IP Kamera ve switch uyumlu olması gerekli. Örneğin firmamızın kullandığı IP Kameralarla en uyumlu switch Edimax, Zyxel marka uzun mesafelerde sıkıntı çıkartıyor. Tp-link’de tam uyumlu çalışmıyor. Edimax ile uzun mesafelere sıkıntısız görüntü aktarabiliyoruz. Aynı switch bir başka Ip kamera ile hiç çalışmıyor, bırakın metrelerce görüntü aktarmayı 10 cm uzunluğundaki patch kablo ile bile görüntü kesik kesik aktarılıyor. Her marka switch kendine göre ethernet paketlerini işlediği için IP Kamera ile switch arasındaki uyum sadece test ve denemelerle yani tecrübe ile bulunabiliyor.

digirooms mühendislik FullHd logo

Swichlerin Gbit ve 10/100 Mbit olarak çeşitleri var. Kullanacağımız swich IP Kamera sayısına göre değişecektir. Daha doğrusu switchin saniyede işleyeceği bit sayısına göre, burada hesap yapmak ve bu hesaba göre uygun switch kullanmak gereklidir. Örneğin h264 sıkıştırma formatına göre iyi sıkıştırılmış 2MP IP Kamera saniyede yaklaşık 6MBit veri gönderir. 100Mbit’lik bir switch kullanacaksak bu switche 100/6 = 16,66 yani maksimum 16 adet 1080P IP Kamera bağlamalıyız. Aksi taktirde kameraların görüntülerinde kesiklikler olur, tam randımanlı çalışmayacaktır.  Bu durum FullHD ip kameralar için geçerli, 1MP ip kamera ve 1.3 MP ip kameralardan bu hesaba göre daha fazla kullanılabilir.

IP kameralar Analog kameraların aksine içlerinde işletim sistemi barındırırlar, aslında bütün ip kameralar birer bilgisayardır. Bu nedenle görüntü o an işlenir ve genellikle TCP protokolü ile aktarılır. Burada tcp buffera sürekli yeni görüntü verisi yazılır ve gönderilir. Bu süreç biraz zaman alır. Bu nedenle IP Kameralarda analog kameralara nazaran 1-2 saniyelik gecikmeli olarak görüntü aktarımı olur.  Örneğin ip kameranın önünde elimizi kaldırırız, 1-2 saniye sonra monitörden elimizi kaldırdığımızı görürüz.

Digirooms Mühendislik olarak CCTV güvenlik kamera sistemi konularında sizlere yardımcı olmak ve kamera projelerinize teklif vermek isteriz.

Elk. Elektronik Yüksek Müh. Ali Bingöl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir