Kablosuz Network Görüntü ve Veri İletimi

Kablosuz Veri Transferi
Kablosuz Network görüntü ve veri iletimi

Elektromanyetik dalga kablosuz sistemin temelidir. IP kamera sistemi mi yoksa AHD kamera sistemi mi başlıklı makalemde gürültüden bahsetmiştim. Bu gürültünün de elektromanyetik dalga olduğundan, kontrolsüz elektromanyetik dalga gürültü demektir. Kontrollü olanı ile ise veri transferi yapılır. Hatta kablosuz elektrik iletimi dahi yapılabilir. Bu konu baya derin bir konu ilgilenen arkadaşlara Michael Faraday ve Nikola Tesla’yı araştırmalarını öneririm.

Biz kablosuz sistemden devam edelim. Kablosuz veri transferi yani meşhur wireless sistem ile yazı, resim, görüntü, video gibi birçok veriyi taşıyabiliriz. Tabi ki taşıma yapabilmemiz için veriyi üzerine bindirebileceğimiz frekansın da uygun olması gerekmektedir. Örneğin kablosuz modemler neden 2.4Ghz frekansında hiç düşündünüz mü? neden çoğunlukla kullanılan 800Mhz ve 400Mhz frekanslarında kullanılmıyor veya neden 5Ghz değil. Şimdi açıklamasını yapayım. 2.4Ghz frekansı bu frekansa realtime yani gerçek zamanlı video gibi çok fazla bilgiyi yükleyebileceğimiz bir frekanstır. Bu durumda 5Ghz’e daha fazla yüklenir diye sorabilirsiniz. Doğru daha fazla yüklenir. Fakat frekans değeri arttıkça iletim mesafesi düşer aynı zamanda da engelleri aşamayıp yansıma yapar bu da istediğimiz bir şey değil tabi ki. Bu sefer gücünü artırmak gereklidir ki buna da sınır konulmuştur. En son bildiğim 10mW gibi bir güce izin verilmekteydi. Yani ideal olanı 2.4 Ghz frekans bandıdır. Herkes bu bandı kullanmakta olduğundan aslında bu frekansta çok fazla kirlilik vardır. Bu nedenle özel kablosuz veri transferi projelerinde genellikle 5Ghz bandı kullanılır. Bu sefer de yasaklı frekans bandı aralığına yakın olduğundan dikkatli olmak gereklidir. Kablosuz veri iletişimi mühendislik hesaplamaları ve tecrübe isteyen bir iştir. Yoksa bir bakmışsınız bir zaman sonra sistem çalışmıyor. Bunun birçok nedeni olabiliyor. Kablosuz sistemler çok çabuk etkilenirler. Güçlü bir motorun çalışması bile kablosuz sistemi etkileyebilir. Bunun için hesaplamalarla en uygun frekans değeri belirlenmelidir.

Söz konusu multimedya veri aktarımı ise klasik modem ve access pointler ne yazık ki yetersiz kalacaktır. Çünkü işlemcileri zayıftır. Özellikle kablosuz IP kamera sistemi uygulamalarında güçlü işlemcilere sahip access pointler kullanılmalıdır. Böylece saniyedeki veri hızı artacak ve sıkıntısız kayıpsız kablosuz veri transferi sağlanabilecektir. görüntü aktarımı hele 2MP gibi yüksek çözünürlükte görüntü aktarımı güçlü işlemci gerektir. Tekstilkent kablosuz 2MP FullHD IP Kamera sistemi projemizde işlemcinin önemini çok net anlamıştım.

Toparlamak gerekirse frekans düşerse üzerine yükleyebileceğimiz veri düşer fakat uzun mesafelere veri gönderebiliriz. Duvarları rahatlıkla geçer veri kaybı çok düşük olur, sinyal yansıma yapmaz. Özellikle kablosuz alarm sistemlerinde, kablosuz kepenk hatta, araba anahtarlarında bu frekans kullanılır. Çünkü çok küçük bir veri gönderilmekte ve bu frekans üzerine rahatlıkla bu veri bindirilebilmektedir. Frekans büyük olursa, frekans üzerine çok veri bindirilebilir, yani multimedya veri iletimi için uygun olur. Fakat gönderim mesafesi azalır ve duvardan dahi yansıma yapar ve veri gönderilemez. Yüksek frekansta alıcı ve verici birbirini net görmeli araya bir engel girmemelidir.

Frekans üzerine veri bindirmek derken tam olarak 5Ghz ile çok fazla veri gider 2.4 ile daha az şeklinde anlaşılmamalıdır. Çünkü kablosuz sistemde veri iletiminde çok fazla etken vardır. Bu etkenlere göre veri transferi yapılır. Örneğin bir kablosuz alıcı verici 5Ghz bandına sahip bir alıcı verici diyelim. sağlıklı maksimum 10mbit/sn veri transfer edebilir. Piyasada 90Mbit/sn veri transferi yapabilen modeller olduğu söylense de bu değere kolay kolay çıkılabileceğini zannetmem. Ortam şartına, işlemcinin gücüne, antenlerin konumu ve desibel olarak güçlerine bağlı olarak bu değer çok değişkenlik gösterir. Bir başka alıcı verici ise 2.4Ghz hızındadır, şartlar müsait olur 15Mbit/sn veri transfer eder. Bu şartlara göre değişkenlik gösterir. Gerçi bütün modem ve access pointler 2.4Ghz frekansında veri aktardığından bu bant çok kirlidir ve 1Mbit/sn anca alınabilir.

Bu makale ile size sadece buz dağının görünen kısmının ufak bir bölümünü anlatabildim. İlgi duyanlar için internet detaylı bilgi alabileceğiniz muhteşem bir kaynak

Elk. Elektronik Yüksek Müh. Ali Bingöl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir