Elektrik Tesisatında Projenin Önemi

Digirooms Mühendislik Elektrik Plan Proje Taahhüt
Elektrik tesisatlarında proje gerekli midir elektrik proje tesisat nasıl yapılmalıdır

Mahalle bakkalı gibi mahalle elektrikçileri türedi bolca, sanki karpuz satmak gibi görüyor insanlar bu işi ve ne kadar ciddi bir iş olduğunu sonu yangın hatta ölümlerle sonuçlandığında anlıyorlar ne yazık ki. Digirooms Mühendislik olarak elektrik taahhüt işlerinde sık rastladığımız bir durum olduğu için yazıyorum, bir işi için fiyat veriyorsunuz ama mahallemizdeki elektrikçi ustası daha az fiyat verdi diye cevap alıyorsunuz. O elektrikçi arkadaş bu işin okulunu okudu mu yoksa ustam bana böyle öğretti ben de yapıyorum mu diyor. Bu işin okulunu okuyanları tenzih ederim, okumayanlara sözüm. Bu işte teorik bilgi şarttır. Yoksa olmaz. Olur diyen biraz önce bahsettiğim ölümle sonuçlanabilecek kazalara karşı risk almış olur. Ben aynı zamanda mesleki eğitim dersleri de veriyorum. Birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Size daha önce gördüğüm bir tesisattan örnek vereceğim. Yaklaşık 40 A çeken bir tesisat var. 2.5’luk kablo konulmuş. E tabi 40A ihtiyaç olduğu için sigorta da 40A konulmuş yoksa atar durur değil mi? Ucuz fiyat verilmiş herhalde sigorta da ÇİN malı başka türlü kar edilir mi arkadaş, Bu tesisatta neler olabilir sizlere açıklayayım. Yangın çıkabilir. Özellikle yaz aylarında büyük risk var. Neden çıkar peki, çünkü 2,5’luk kablonun maksimum kaldıracağı 30 derece sıcaklıkta 20 A’dir. Sıcaklık artarsa taşınabilecek akım değeri düşer. O da kaliteli bir bakır kablo ile ve çok eskimemiş olmalı. Bu tesisatta ne yapılmış 2 Katı akım kablonun son durumu nasıl bilmiyorum bile. Büyük bir risk işte bu nedenle diyorum. Bu işin teoriğini bilmek şart diye. Pratikte 2.5’luk kablo 20 A’den daha fazla akım geçirecektir, ama 2 katı değil. Kablo aşırı derecede ısınacaktır.

Asıl Konudan baya bir uzaklaştım. Fakat bu şekilde başlamalıydım ki projenin önemi anlaşılabilsin. Elektrik tesisatında yeni bir bina değilse yeni abonelik söz konusu değilse genelde mekan sahibi mahalle elektrik ustasını! (Bu işin okulunu okuyanları tenzih ediyorum) çağırır. Buraya priz buraya lamba falan der. Usta da işe koyulur. iş çıkar tabi yukarıda anlattığım örnekteki gibi olması kuvvetle muhtemel hadi onu geçtik. Ya usta şuraya da şundan koyacaktık, unuttum onu da yapıver tekrar git ve ilk tesisata göre çekilen linyeye sorti at. linyeyi değiştirecek değilsin ya değil mi. Sonra zil tesisatı da vardı unuttuk, şu da eksikti neden söylemedin usta derken bütün tadilatı badana boyası alçısı yapılan mekana sonradan kablo kanalları ile hoş bir tasarım da siz eklersiniz. Bu tehlikesiz kısmı tabi. Öyle trajikomik şeyler gördüm ki aklıma geldikçe şaşıyorum. Bir tanesini anlatayım. Fabrika tesisatı yapılmış ana kablo 4’lük çekilmiş. sonra yeni makinalar gelmiş işler büyümüş muhtemelen, makinaya 6’lık kablo gerekli. ana hattı değiştirecek değiliz ya değil mi çok masraflı olur. makina ile dağıtım panosu arasına 6’lık kablo bağlanıyor. Oldu bitti işte… Olmadı kesinlikle olmadı, Ana elektrik kablosu 4’lük olupta, linye veya sorti 6’lık olmaz. Bu enerji kablosu, ethernet kablosu gibi zayıf akım kablosu değil ki. Bu 4’lük kablo direk yangına sebep olabilir. Onca emek, malzemeler, ham maddeler, 6’lık kabloya ihtiyaç duyan o pahalı makine yanabilir.
 
Proje derken direk kuvvetli akım elektrik sistemlerine girdik. Bir bina sadece kuvvetli akımlardan oluşmaz tabi ki, özellikle iş yerleri için zayıf akım tesisatları çok önemlidir. Mesela kamera sistemi, network, data sistemi, seslendirme ve acil anons sistemleri, alarm sistemleri, yangın ve hırsız alarm sistemleri. Bu sistemler karmakarışıktır ve eğer projede daha önce düşünülerek tartışılarak kararlaştırılmadan tesisat yapılırken bakarız çaresine denilirse büyük hayal kırıklıklarına sebep olur.
 
Elektrik tesisatında proje gereklidir. Elektrik projesinde baştan sona tesisat yapılmadan gerekli olan veya ileride ihtiyaç duyulabilecek her şey düşünülür. Unutma riski ve yanlış kablolama söz konusu olmaz. Yukarıdaki örnekteki gibi 4’lük ana kabloya 6’lık sorti veya linye çekilmez. Çünkü her şey baştan hesaplanır ve ona göre yapılır. Bütün topraklama hesapları yapılır. elektronik cihazlarınız zarar görmez, daha da önemlisi düzgün topraklama olmaması durumunda elektrik kaçağından sizi elektrik çarpma riski olmaz. İşte Bu nedenlerden dolayı proje gereklidir. 3-5 kuruşa bakma derler ya hani o hesap, Bu iş ciddi bir iştir. Malın, kendinin ve sevdiklerinin can güvenliği için projesiz tesisat yaptırma.
 
Elk. Elektronik Yüksek Müh. Ali Bingöl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir