IP Kamera mı Yoksa AHD Kamera mı?

Ip Kamera Sistemleri ve AHD kamera sistemleri arasındaki farklar
Ip Kamera Sistemleri ve AHD kamera sistemleri arasındaki farklar

Bu makalede sizlere AHD ve IP kamera sistemleri ile alakalı ayrıntılı bilgi vereceğim. Avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim. IP kamera ve AHD Kamera haricinde daha başka Kamera Sistemi teknolojileri de var tabi ki, HD-SDI, HD-CVI, HD-TVI gibi, fakat piyasada en çok bu 2 teknoloji kullanılmakta bu nedenle bu ikisi arasındaki farkı yazmak istedim.

IP kameralar adı üstünde network altyapısını kullanırlar. Yani dijital olarak görüntü aktarımı sağlarlar. Burada IP Kameralar AHD kamera sistemine göre 1-0 öne geçiyor, çünkü AHD kamera sistemleri gene adından anlaşılabileceği gibi Analog olarak görüntü aktarımı sağlarlar ve tamamen Çin tasarımıdır. Klasik analog cctv kameralarının HD yüksek çözünürlük verenidir. AHD Analog HD’nin kısaltmasıdır. Dijital ve Analog görüntü sinyali arasında tercih yapılması söz konusu olursa tercih edilmesi gereken tabi ki dijital olanı olmalıdır, çünkü dijital ile aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz. En azından analog sinyale göre çok daha kolay bir şekilde yaparsınız.

Görüntü işleme bu yakın zamanda cctv kamera sistemlerinde PC gerekmeksizin sadece IP kamera ile yapılabileceğini öngörüyorum. Böylece yüz tanımlama, plaka okuma ve tanımlama, para tanımlama sadece kamera ile yapılabilecektir. Kişi ve araç sayma işlemi zaten sadece kameralarla bilgisayara gerek kalmadan şimdiden yapılabilmektedir. Yani dijital iyidir. Analog sinyale göre çok kolay araştırma geliştirme çalışmaları yapılabilir. ARGE’si hızlı yapılabilen sistemler her zaman iyidir. Bu nedenle zaten IP kameralarda şu anki maksimum çözünürlük 12MP iken, AHD’de 2MP’dir. 12MP IP kamera, 20MP IP Kameraların çıkması yakındır. Kaldı ki AHD’de 2MP real time izlenir ama kayıt real time yapılamamaktadır. IP kameralarda ise bırakın 2MP Kayıt yapmayı, 5MP Kayıt yapan NVR kayıt cihazları var.

Yakın zamanda 20MP IP kameralar sizleri şaşırtmasın. Fakat bu AHD’de çok fazla değişmeyecektir. İleriye dönük bir sistem için kesinlikle IP kamera sistemi. IP dijital altyapıya sahip olduğu için yaklaşık 2 saniye gibi geçikme söz konusu olacaktır. Analog sistemde ise bu geçikme söz konusu olmaz. IP Kameralar hakkında ayrıntılı bilgi için IP Kamera Sistemleri Püf Noktaları makalemi okuyabilirsiniz. IP Kameralar sürekli geliştirilmektedir. Şu an 4K UltraHD çözünürlük IP Kameralarda kullanılmaktadır. 7k çözünürlükte ve  8K çözünürlükte IP Kameralarla ilgili çalışmalar yürütülmektedir.

IP Kamera Çözünürlük Karşılaştırması
IP Kamera Çözünürlük Karşılaştırması

Bu kamera sistemlerinin bir de kablosuz olanı var ki dillere destan analog sinyali kablosuz olarak aktarmak çok zordur. Çünkü kafanıza göre kamera sinyali gönderemezsiniz. Telsiz kanunu var ve kurallara uymayanlara ciddi cezası var. Yani analog sinyali kablosuz olarak göndermek isterseniz belirli bir band genişliğinde frekans almalı ve para ödemelisiniz, ki bu genellikle işe yaramaz çünkü analog sinyal zayıftır, çok çabuk etkilenir ve önünde kesinlikle bir engel olmamalıdır.

Sıra geldik benim favorim dijitale, dijital kablosuz kamera sisteminde de frekans aralığı sınırı var ülkelere göre değişiyor. Mesela 6Mhz sınırına gelmeyeceksiniz gibi ki buna ihtiyaç bile olmuyor. Dijital sistemde band aralığımız geniş analog sinyale göre daha az gürültüden etkileniyor. Hatta frekans aralığına göre duvar içinde bile sinyali gönderebiliyorsunuz. Analog kablosuz sistemde çok düşük çözünürlükte bir görüntü aktarabilirsiniz, fakat dijital sistemde 2MP kamera görüntüsünü rahatlıkla aktarabilirsiniz. Tabi bunun için evimizde kullandığımız kablosuz modemler kullanılmaz daha hızlı ve güçlü işlemciye sahip access poinler gereklidir. Kablosuz Sistemlerde veri transferi ile ilgili ayrıntılı bilgi için Kablosuz Network Görüntü ve Veri İletimi makalemi okuyabilirsiniz.

Digirooms Mühendislik olarak yaklaşık 500 bin metrekarelik Tekstilkent sitesinin bazı kapı ve sokaklarını, merkez binasını 2MP Full Hd 1080P (1920 x 1080) çözünürlükte toplamda 17 adet Kablosuz Ip Kamera ile çalışır bir şekilde teslim ettik. Şu anda sorunsuz kullanmaktadırlar.

Kablo Tesisatına gelince Analog sistemler koaksiyel kablo ile görüntü taşırlar bu da gürültü olan bir ortamda çok fazla görüntü kirliği anlamına gelir. Kaliteli ve gürültü kirliliğini iyi izole edebilen kablolarla gerçeğe en yakın 2MP görüntü alınabilir AHD kameralarla. Aslında yaptığım bütün testlerde gördüm ki kaliteli bir 2MP AHD kamera kaliteli bir 2MP IP kameranın verdiği görüntüyü veremiyor. Bunun nedeni ise dijital sinyalin çok daha az gürültüden etkilenmesi bu arada gürültü dediğimiz şey görüntü sinyalini etkileyen elektromanyetik dalgadır. Gürültü özellikle elektrik kablolarına yakın kablo çekildiğinde, güçlü kablosuz alıcı verici olan ortamlarda, yüksek gerilim hattına yakın olan ortamlarda olur. Dijital sistemler gürültüden daha az etkilenir.

IP kamera sisteminde her bir IP kamera aslında birer bilgisayardır ve genellikle Embedded yani gömülü linux işletim sistemi vardır. Nasıl ki ofis veya evimizde 2 veya daha fazla bilgisayarı switch ile birbirine bağlayabiliyoruz ve bir bilgisayardan diğerine bağlanabiliyoruz, ip kameralarda da bunu yapıyorsunuz. Bu nedenle IP kamera NVR kayıt cihazına ihtiyaç duymaz eğer bir bilgisayar varsa, direk bilgisayara bağlanıp, görüntüyü bu bilgisayara kaydedebilirsiniz, Aynı şekilde 1 kablo üzerinden birçok kamera görüntüsü gönderebilirsiniz.

Bu özellikle büyük projelerde kablo tasarrufu bakımından çok avantajlı olur. Omurga switchden bir lokasyona cat6 veya cat5 kablo çekip, bu kabloyu bir switche bağlayıp, bu switche de birçok kamera bağlayabilirsiniz. Böylece ciddi bir kablo tasarrufu sağlarsınız. kaliteli bir kablo saniyede 100mbit veriyi rahatlıkla transfer edebilirsiniz. Bu da 2MP H264 sıkıştırma formatına sahip kameralardan görüntü kalitesinden fazla taviz vermeden yüksek bitrate değerleriyle 15-20 tane aynı anda görüntü verisi transfer edebilirsiniz demektir. Tabi bu değeri en fazla 10 ile sınırlı tutmamız uygun olur. Ne kadar az tutulursa o kadar iyidir. Bunların hiçbirini Analog sistemde yapamazsınız.

Analog sistemlerde DVR kayıt cihazı olamadan görüntü kaydedemezsiniz. Analog kamera sisteminde her bir kamera için DVR kayıt cihazı ile kamera arasına münferit kablo çekilmelidir. 2+1 kamera kablosu veya 4+1 kamera kablosu kullanılır. IP ve analog kameralarda kablo mesafesi 100-150 metre olmalıdır. Eğer CCTV kablosu yeterince kaliteliyse. Ne kadar az olursa görüntü kirliliği o kadar az olur. Analog kameralarda ekstra bir kamera eklemesi yapılması durumunda kayıt cihazı ile kamera arasına kablo çekmek gerekecektir. IP kamera sisteminde ise en yakın IP kameranın yanına bir switch koyarak görüntü aktarabilirsiniz.

digirooms mühendislik FullHd logo

AHD kamera IP kameraya göre daha ucuzdur. Fakat bu büyük projelerde kablo masrafı olarak karşımıza çıkar ve ucuzluk avantajı kalkar. AHD kamera Switch’e ihtiyaç duymaz. 2MP AHD kamera için söylüyorum AHD’de Gerçek 2MP görüntü alınamıyor. Eğer AHD kamera sistemi istiyorsanız ve 2MP çözünürlük istiyorsanız AHD kamera sisteminde kameralar ucuzdur. Fakat AHD DVR kayıt cihazları çok pahalıdır. Bunlarda genelde 10 – 12 fps ile kayıt yapabilir. NVR Network Kayıt cihazları ise FULL HD 1080P (1920×1080) çözünürlükte ve real time kayıt yapabilirler. AHD eski tip klasik analog kamera sistemi olan ve tesisatı değiştirmeden kamera sistemi kurmak isteyenler için uygun olabilir. Fakat ben gerçek 2MP FullHD görüntü istiyorum derseniz IP kamera kullanmalısınız.

Aşağıda IP Kamera sistemi ve analog ve AHD kamera sistemlerinin hat şemaları örneklerini görebilirsiniz.

2 Comments

 1. metin korkmaz

  sayın yetkili,iyi çalışmalar dilerim.sizden bir ricam olacak.size modellerini yazdığım cihazların fiyatlarını bana çıkartabilir misin? şimdiden teşekkür ederim.
  *DUNLOP DP-2732NI-E32 IP KAYIT CİHAZI(1 adet):
  *6 TB GÜVENLİK HARDDİSK(2 adet):
  *DUNLOP DP-12CD1110F-IS DOME 1.3 MP IP KAMERA(19 adet):
  *DUNLOP DP-12CD2T35FWD-I5 BULLET 3MP IP DARK FİGHTER (dış mekan) KAMERA(4 adet):
  *16 PORT GIGABIT RACK MOUNT POE SWITCH(2 adet):
  iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir